środa, 23 kwietnia 2014

Nowe życie dla ogrodzenia dawnej Synagogi praskiej

23 kwietnia z inicjatywy senatora Marka Borowskiego w siedzibie Muzeum Warszawskiej Pragi odbyło się spotkanie poświęcone ratowaniu i przywróceniu walorów użytkowych ogrodzeniu dawnej Synagogi praskiej - Synagogi Lessela. 
Synagoga znajdowała się u zbiegu dzisiejszej ul. Kłopotowskiego i Jagiellońskiej, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się plac zabaw Przedszkola nr 183. Została ostatecznie zburzona po II wojnie światowej.  Jedyną pozostałością 19-o wiecznego budynku jest ogrodzenie, które codziennie mijają tysiące warszawiaków.  To jedno z najbardziej ruchliwych miejsc na Pradze, mające równocześnie ogromne możliwości ekspozycyjne.
Nad ich wykorzystaniem debatowali: Burmistrz Dzielnicy Praga Północ Piotr Zalewski, Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Anna Chipczyńska, Stołeczny Konserwator Zabytów Piotr Brabander oraz przedstawiciele Muzeum Historycznego m. st. Warszawy i jego oddziału - Muzeum Warszawskiej Pragi.
Po remoncie ogrodzenia, który planowany jest w tym roku miasto uzyska jeszcze jedną przestrzeń, która może zostać wykorzystana do organizacji wystaw plenerowych, prezentacji prac praskich artystów i zbiorów fotograficznych Muzeum Pragi.