sobota, 7 maja 2016

Relacja z pierwszych Mistrzostw Szkół Podstawowych i Gimnazjów Pragi Południe w grze w Scrabble

7 maja br. w Gimnazjum nr 28 przy ul. Umińskiego 11 odbyły się pierwsze Mistrzostwa Szkół Podstawowych i Gimnazjów Pragi Południe w Grze w Scrabble. Pomysłodawcą i organizatorem Mistrzostw był senator Marek Borowski, a organizacyjnie i merytorycznie turniej wsparli: Urząd Dzielnicy Praga-Południe oraz Polska Federacja Scrabble.

W turnieju uczestniczyło 21 drużyn z 13 szkół podstawowych oraz 8 z gimnazjów z terenu dzielnicy Praga-Południe. Drużyny zostały wyłonione w eliminacjach szkolnych, które trwały od lutego br. W sumie szkoły zgłosiły ponad 80-u zawodników, którzy grali w trzyosobowych zespołach z możliwością wprowadzania zmiany, czyli czwartego zawodnika. Turniej rozpoczął się krótkim przypomnieniem przez senatora Borowskiego zasad gry, po czym w imieniu Zarządu Dzielnicy Praga-Południe uczestników przywitał Zastępca Burmistrza Jarosław Karcz. Zawodnicy mieli do rozegrania 4 rundy w tzw. systemie szwajcarskim, wykorzystywanym również w szachach. W strefie kibica na wyniki oczekiwali  w napięciu rodzice oraz nauczyciele – opiekunowie drużyn. To oni przez ostatnie miesiące przygotowywali dzieci do turnieju. Przeprowadzili eliminacje, chętnych do gry uczyli zasad. „W mojej szkole w eliminacjach udział wzięło ponad 50-cioro dzieci – mówi Marta Plewczyńska, opiekun drużyny ze SP nr 279 im. Batalionów AK „Gustaw” i „Harnaś”.
W pierwszym etapie dzieci miały za zadanie ułożenie jak największej ilości słów z wyrazu ZADOWOLENIE. Ci, którzy uzyskali najlepszy wynik wzięli udział w półfinałach, a następnie
w finale, który wyłonił skład drużyny turniejowej. Nie musiałam namawiać dzieci do gry. Były zawsze gotowe. Ani  razu nie powiedziały: nie, dziś już nie gramy. Jutro mamy klasówkę”
– podkreśla Marta Plewczyńska. 
Zaangażowanie opłaciło się. Drużyna SP nr 279 zajęła pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych.W finale 7 maja nagrodzone zostały 3 najlepsze drużyny w kategorii szkół podstawowych oraz 3 w kategorii gimnazjów. Senator Marek Borowski nagrodził również najlepszych zawodników indywidualnych, którymi w kategorii  podstawówek okazała się : Monika Mocarska z SP nr 141, a w kategorii Gimnazjów Maciej Jastrzębski z Gimnazjum nr 21.
W imieniu Urzędu Dzielnicy Praga-Południe uczestników udekorowała naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Katarzyna Osowiecka. Urząd podarował każdej ze szkół biorących udział w Mistrzostwach komplet Scrabble. Najlepsze drużyny oraz najlepsi zawodnicy indywidualni otrzymali nagrody z rąk senatora Marka Borowskiego. Wszyscy zawodnicy, którzy stawili się na turnieju otrzymali też drobny upominek od firmy Procter& Gamble. Natomiast sponsorem nagród głównych dla zawodników z miejsc 1-3 była firma Mera-Pnefal S.A.

Senator Marek Borowski powiedział uczestnikom turnieju: "Uważam, że gra w Scrabble jest rozwijająca, tak, że każdy uczeń powinien mieć możliwość jej poznania. Ideałem byłoby wprowadzenie Scrabble do programu szkolnego."

Oto najlepsze drużyny turnieju oraz ich opiekunowie:

Miejsce
Szkoły Podstawowe
Gimnazja
1.
SP nr 279 im. Batalionów AK „Gustaw” i „Harnaś”.
Skład: Michał Wroński, Jan Kubisa, Mateusz Hardejewicz, Aleksandra Siedlecka,
Nauczyciel: P. Marta Plewczyńska
Gimnazjum nr 18 im. I.J. Paderewskiego
Skład: Filip Wcisło, Aleksandra Mazurczyk, Tymoteusz Kędzierawski, Jakub Mrozicki,
Nauczyciel: P. Marta Tokarska
2.
SP nr 255 im. C.K. Norwida
Skład: Gabriela Gocel, Iza Stelmaszewska, Adam Stelmaszewski,
 Nauczyciel: P. Magdalena Dziedzic-Kolasińska
Gimnazjum nr 20 im. Bohaterów Olszynki Grochowskiej
Skład: Izabella Chwesiuk, Michał Skwarski, Artur Terpiłowski, Klaudia Debert,
Nauczyciel: P. Justyna Smarz i                P. Joanna Szumska
3.
SP nr 135 im. Marii Kownackiej w ZS nr 75
Skład: Paulina Józefowska, Ludomir Mastalerz, Jakub Węgrzyniak, Maciej Saniewski, Nauczyciele: P. Paulina Świetlicka i  P. Michał Komorowski
Gimnazjum nr 21 w ZS nr 12 im. Olimpijczyków Polskich
Skład: Maciej Jastrzębski, Michał Krasuski, Oliwia Kamińska,
Nauczyciel: Artur Lubecki

Najlepsi zawodnicy w klasyfikacji indywidualnej:

Szkoły Podstawowe
Gimnazja
1. Monika Mocarska SP nr 141
2. Jan Kubisa SP nr 279
3. Maciej Saniewski  SP nr 135
1. Maciej Jastrzębski Gimnazjum nr 21
2. Tymoteusz Kędzierawski Gimnazjum nr 18
3. Aleksandra Mazurczyk  Gimnazjum nr 18

W klasyfikacji osiedli najlepszy, zarówno w kategorii szkół podstawowych, jak i gimnazjów okazał się Grochów.